3 kroky na zvládnutie cukrovky po celý život
Diabetes je dlhodobé, chronické ochorenie, s ktorým sa však dá viesť plnohodnotný život, pokiaľ budete dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ktoré sa odporúčajú.
1. Získajte o svojej cukrovke čo najviac informácií
Po diagnostike môžete zostať zaskočení a na perách vám bude visieť otázka: Čo je to vlastne cukrovka? Začnite sa zaujímať, ktorý typ máte, pretože existujú tri hlavné druhy:
- Diabetes 1. typu – Vaše telo nevytvára inzulín. To je problematické, pretože inzulín potrebujete na to, aby ste cukor (glukózu) z potravín, ktoré jete, premenili na energiu pre vaše telo. Zjednodušene povedané, na to aby ste žili, musíte každý deň užívať inzulín.
- Cukrovka 2. typu – Vaše telo nevytvára alebo nevyužíva inzulín tak, ako by malo. Možno budete musieť užívať tabletky alebo inzulín, aby ste si pomohli kontrolovať cukrovku. Typ 2 je najčastejším typom cukrovky.
- Gestačný diabetes – Niektoré ženy dostanú tento druh cukrovky, keď sú tehotné. Väčšinou po narodení bábätka zmizne. Ak aj prejde, tieto ženy a ich deti majú väčšiu šancu neskôr v živote ešte dostať cukrovku.
Nepodceňujte ju
Vy ste tí, ktorí budú mať svoju cukrovku pod kontrolou deň čo deň. Snažte sa preto o nej dozvedieť stále viac. Vyhľadávajte knihy, podcasty či kurzy, aby ste sa dozvedeli čo najviac o živote s týmto ochorením. Berte ju vážne. Možno ste už počuli, ako ľudia hovoria, že majú „len cukrovku“ alebo že majú „trochu vysoký cukor“. Tieto slová naznačujú, že cukrovka nie je vážna choroba. Jej zľahčovanie nie je správne. Ide o vážne ochorenie, ktoré netreba podceňovať, ale zároveň ide o zdravotný stav, v ktorom sa dá prežiť kvalitný a plnohodnotný život bez výraznejších obmedzení. Stačí dodržať pár zásad: Základom je zdravá a vyvážená strava, dostatok pohybu a správne nastavený liečebný postup. Nezabúdajte, chorobu a jej vývoj máte vo vlastných rukách.
Oplatí sa to
Zaujímať sa o svoju cukrovku sa vám mnohonásobne vráti. Pokiaľ dosiahnete stav, že sa hladina cukru v krvi (glukóza) bude blížiť k normálu, je pravdepodobné, že budete mať viac energie, budete menej unavení a smädní, vaša potreba močiť sa zníži, menej časté infekcie a rozhodne rýchlejšie hojenie vás utvrdia v tom, že starať sa o seba, má význam. Okrem toho sa výrazne zníži vaša šanca na zdravotné problémy spôsobené cukrovkou, ako sú srdcový infarkt alebo mŕtvica, problémy s očami, ktoré môžu viesť k problémom s videním či s oslepnutím, bolesť, brnenie alebo znecitlivenie rúk a nôh nazývané aj poškodenie nervov, problémy s obličkami, ktoré môžu spôsobiť, že prestanú fungovať a v neposlednom rade sú to problémy so zubami a ďasnami.
2. Naučte sa žiť s cukrovkou
Je úplne v poriadku, že sa cítite zarazení, smutní alebo nahnevaní, že sa musíte v živote obmedzovať práve vy. A hoci poznáte kroky, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste zostali zdraví, časom máte problém dodržať svoj plán. Čo v takom prípade?
Vyrovnajte sa s cukrovkou
Stres môže zvýšiť hladinu cukru v krvi. Naučte sa preto spôsoby, ako ho znižovať. Skúste sa zhlboka nadýchnuť, pracovať v záhrade, prejsť sa, meditovať, venovať sa svojmu koníčku alebo počúvať obľúbenú hudbu. Nebojte sa požiadať o pomoc, ak sa cítite na dne. Terapeut, podporná skupina, priateľ alebo rodinný príslušník, ktorý bude počúvať vaše obavy, vám pomôže cítiť sa lepšie.
Základ je dobre sa najesť
Strava, ktorú prijímame, môže byť jed alebo aj liek. Postarajte sa o to, aby boli potraviny, ktoré budete jesť, pre vás liečivé. Vytvorte si plán stravovania sa s cukrovku s pomocou vášho lekára. Vyberajte si potraviny s nižším obsahom kalórií, nasýtených tukov, cukrov a solí. Zamerajte sa radšej na tie s väčším množstvom vlákniny, ako sú celozrnné cereálie, chlieb, sušienky, ryža či cestoviny. Vítané sú aj ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, nízkotučné alebo odstredené mlieko a syr. Šťavy a ochutené nápoje nahraďte vodou
Ak si chystáte raňajky, obed či večeru, naplňte polovicu svojho taniera ovocím a zeleninou, jednu štvrtinu chudým proteínom, ako je fazuľa alebo kuracie či morčacie mäso bez kože, a jednu štvrtinu celozrnným dielom, ako je hnedá ryža alebo celozrnné cestoviny.
3. Buďte aktívni
Pohyb je nesmierne dôležitý a nadnesene by sme mohli povedať, že cukrovku je možné aj rozchodiť. Pohyb je skrátka súčasťou liečby, preto si stanovte cieľ byť aktívnejší väčšinu dní v týždni. Začnite pomaly 10-minútovými prechádzkami, 3-krát denne. Dvakrát týždenne pracujte na zvýšení svalovej sily. Používajte strečové pásy, cvičte jogu, venujte sa záhradníctvu (kopanie a sadenie s náradím) alebo vyskúšajte kliky. Udržiavajte si zdravú váhu vďaka vhodnému jedálnemu plánu a zvýšenej miere pohybu. Vždy hľadajte spôsoby, ako byť aktívnejší, než ste.
Váš nový život
Možno ste vždy túžili viesť zdravý životný štýl a nikdy ste nemali dostatočnú motiváciu na jeho uskutočnenie. Odteraz ju už máte. Okrem pohybu na dennej báze užívajte lieky na cukrovku, aj keď sa cítite dobre. Každý deň si kontrolujte, či nemáte na nohách rezné rany, pľuzgiere, červené škvrny a opuchy. Okamžite zavolajte svojmu lekárovi, ak objavíte na svojom tele akékoľvek vredy, ktoré nezmiznú. Čistite si zuby a používajte zubnú niť každý deň, aby ste si udržali zdravé ústa, zuby a ďasná. Prestaňte fajčiť, sledujte si hladinu cukru v krvi a zaznamenávajte si ju.
Všetko je pre vás momentálne nové, no verte, že keď si osvojíte rutinu, ktorú so sebou cukrovka prináša, a budete ju poctivo dodržiavať, nebude vás v živote takmer vôbec obmedzovať.