Pozitívne účinky od prvého počutia
Nie je tajomstvom, že život v pandémii zanechal stopu aj na našom psychickom zdraví. Pocity vyčerpania a absencie radosti sú bežnou súčasťou života vo vypätých podmienkach. Starostlivosť o našu dušu je pritom kľúčová k dosiahnutiu spokojnosti a radosti zo života. Podcast Všeobecne o zdraví odkrýva mnohé zákutia ľudskej duše a pátra po „recepte“ na šťastný život. V každom diele sa venujeme inej téme, pričom niektoré sú ľahučké ako pierko a iné o čosi náročnejšie. Aj do tých sa snažíme vniesť kúsok svetla a pozitívnosti, a to aj vďaka zaujímavému výberu hostí. Prajeme vám príjemné počúvanie.
Podcast Všeobecne o zdraví od Všeobecnej zdravotnej poisťovne prinášame bezplatne nielen pre našich poistencov.
#62 Farmaceutka Leila Zajac: Menopauza je nová kapitola, ktorú píšeme samy
Menopauza je pre mnohé ženy strašiakom, ktorý sprevádzajú mýty a predsudky. Farmaceutka a zakladateľka projektu Všetko o menopauze Leila Zajac túto životnú etapu vníma inak – ako príležitosť na sebapoznanie a nový začiatok. V podcaste otvorene hovorí o tom, aké stereotypy menopauzu stále obklopujú, aké na prvý pohľad nesúvisiace príznaky ju sprevádzajú a prečo je dôležité počúvať svoje telo. Pozrite si inšpiratívny rozhovor s odborníčkou, ktorá ženy motivuje zobrať svoje zdravie do vlastných rúk.
62/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 29. 10. 2024
#61 Herec Adam Bardy: Dajte mi zdravie a ja zariadim všetko
Adam Bardy je dnes neodmysliteľnou súčasťou televíznych obrazoviek, no jeho cesta k úspechu nebola jednoduchá. Až po desaťročí v Ozbrojených silách SR a popri modelingu našiel prácu, ktorá ho neustále motivuje zlepšovať sa. Ako zvláda náročnú kariéru, rodinné povinnosti a prípravu na úlohu čoskoro trojnásobného otca? A prečo je podľa neho dôležité dávať seba a svoje zdravie na prvé miesto? Aj o tom sme sa rozprávali s mladým hercom, pre ktorého je rodina, pohyb a príroda nevyhnutnosťou pre naplnený a šťastný život.
61/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 13. 9. 2024
#60 Vedec Martin Haranta: Svet v črevách je ako tamagoči. Staráte sa, zdravie vám to vráti
Hovorí sa, že zdravie sa začína v črevách. V roku 2023 sa pritom každý náš druhý poistenec liečil na ochorenie spojené s tráviacimi ťažkosťami. Ako vplývajú črevá na našu psychiku, náladu či celkové zdravie? Dokáže ich stav ovplyvniť výskyt ochorení ako cukrovka či obezita? Dozviete sa v novom diele podcastu s vedcom a expertom na črevný mikrobióm Martinom Harantom, ktorý poradí, ako na zdravé črevá, priblíži význam probiotík a prebiotík, ale aj personalizovanej medicíny ako budúcnosti v liečbe a prevencii.
60/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 18. 7. 2024
#59 Dizajnérka Veronika Zíková: Pri psoriáze ma nebolí iba telo, ale aj duša
Psoriáza je viac než len kožné ochorenie – zasahuje do všetkých aspektov života. Svoje o tom vie talentovaná dizajnérka Veronika Zíková, ktorá s takzvanou lupienkou bojuje už roky. V novej epizóde podcastu otvorene hovorí o svojich skúsenostiach s touto nevyliečiteľnou chorobou, čo pri zmierňovaní príznakov u nej najviac funguje, ale aj ako ošetruje svoju dušu, ktorá dostáva tiež poriadne zabrať. Vypočujte si inšpiratívny príbeh mladej matky, ktorá premenila svoju najväčšiu životnú výzvu na zdroj sily a tvorivosti.
59/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 20. 6. 2024
#58 Ambasádorka sebalásky Ema Müller: Rovnako tak, ako sa mám rada, tak sa aj nemám
V roku 2023 trpelo depresiou či úzkosťou 150 000 našich poistencov, z toho až dve tretiny tvorilo nežnejšie pohlavie. Prečo sme my ženy na seba také prísne a prečo namiesto toho, aby sme boli samy k sebe najbližšie, tak práve naše ja je nám také vzdialené? Aj o tom sme sa rozprávali s ambasádorkou sebalásky Emou Müller, ktorá stojí za projektom Som bohyňa a je autorkou knihy Svoja. V podcaste poradí, ako sa mať so sebou dobre, ako nosiť svoje chyby, ale aj čo robiť, keď to v živote akurát nefičí.
58/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 16. 5. 2024
#57 Nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová: Pri chudnutí nie je otázka koľko, ale ako?
Dáta VšZP ukazujú, že v uplynulých troch rokoch sa strojnásobil počet poistencov, ktorí trpia obezitou a nadváhou. Týmto alarmujúcim číslam napomáha aj fakt, že téma stravovacích mýtov je veľmi pestrá. Čo funguje a čo nie? Poradí nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová, ktorá na svojich sociálnych sieťach vyvracia mýty o diétach na základe podložených faktov. V podcaste prezradí, prečo napríklad neodporúča detox, prečo nie je dobré sa obmedzovať či rýchlo chudnúť do plaviek, ale aj to, ako si jedlo užívať a byť zdravý.
57/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 25. 4. 2024
#56 Psychológ Radovan Kyrinovič: S ADHD sa dá žiť šťastný život, stačí na sebe pracovať
Psychológ s ADHD? Na prvý pohľad irónia, no na druhej strane obrovské plus. Radovan Kyrinovič dokáže práve vďaka skúsenostiam s poruchou pozornosti na vlastnej koži ponúknuť ľuďom ako on potrebnú empatiu a odpovede na otázky, ktoré ich denne trápia. Vypočujte si inšpiratívny rozhovor, v ktorom prezradí recept na plnohodnotný život s touto poruchou a zároveň pomôže pochopiť aj vám, ako sa človek s ADHD cíti, akým výzvam čelí a ako mu byť pri tom oporou.
56/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 21. 3. 2024
#55 Abstinujúca alkoholička Michaela Duffková: Závislosť je ako zlomenina, nevylieči sa sama
Vypočujte si silný príbeh mladej matky a manželky, ktorá sa rozhodla skoncovať s alkoholom, ktorý jej, ale aj jej najbližším ničil život. Podstúpila náročné liečenie, založila úspešný blog Zápisník alkoholičky, ktorý vyšiel aj v knižnej podobe a stojí za vznikom centra pre liečbu závislostí. Reč je o Michaele Duffkovej, ktorá v podcaste prezradí, ako čeliť nepriateľovi, ktorého naša spoločnosť tak toleruje.
55/2024 – 4. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 22. 2. 2024
#54 Psychológ a vedec Miroslav Popper: Dnes viac ako tretinu rodín tvoria tie alternatívne
V súčasnosti sa odhaduje, že okolo 40 % mužov a 30 % žien nikdy neuzavrú manželstvo a tiež 40 % deti sa rodí mimo manželstva. Z toho vyplýva, že alternatívne rodiny – zmiešané aj tie s jedným rodičom, tvoria viac ako tretinu všetkých rodín na Slovensku. O tom, ako tento netradičný, ale dnes už bežný model zmiešanej rodiny alebo tzv. patchworkovej rodiny ovplyvňuje deti, či majú nevlastní rodičia vplyv na ich psychiku a vývoj, alebo či jeden rodič dokáže zastúpiť oboch, sme sa rozprávali so sociálnym psychológom z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV Miroslavom Popperom. V podcaste vychádza zo svojho najnovšieho výskumu realizovaného v našej krajine.
54/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 19. 10. 2023
#53 Kondičný tréner Maroš Molnár: Šport deťom uľahčuje zvládať učenie aj stres
Aký vplyv na náš mozog má pohyb, dokáže zlepšiť aj sústredenie detí v škole a ich prospech? Ako často sa treba hýbať a ktorému športu sa venovať, aby sme sa cítili lepšie, mali viac energie a boli zdravší? Aj tieto otázky položíme kondičnému trénerovi Marošovi Molnárovi, ktorý v týchto dňoch spúšťa projekt 7:55 pre školy a pre všetkých, ktorí sa chcú začať hýbať, aby im to lepšie pálilo.
53/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 5. 10. 2023
#52 Lekár MUDr. Daniel Chovan, MPH: Telemedicína je vo svete štandard, u nás sci-fi
„Až 50 % pacientov, ktorí denne navštívia moju ambulanciu, by vedelo byť liečených inak ako fyzickou návštevou lekára,“ konštatuje skúsený lekár Daniel Chovan, ktorý stojí za rozvojom telemedicíny na Slovensku. Ako funguje liečba na diaľku a služba Dr. Nonstop+, ktorú pre poistencov sprístupnila VšZP? Ako je možné vyšetriť cez telefón hemoglobín, tlak či CRP? Pre ktorých pacientov je telemedicína ideálnym riešením? Aké benefity prináša telemedicína pre chronických pacientov a tehotné ženy? Aj o tom sme sa rozprávali s MUDr. Chovanom, medicínskym riaditeľom MEDDI hub.
52/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 21. 9. 2023
#51 Psychologička a výskumníčka Magdaléna Petrjánošová: Sociálne siete nám kradnú čas
Výskumu sociálnych sietí sa venuje od ich vzniku, no v jej ruke nenájdete najnovší smartfón s aplikáciami ako je Facebook, Messenger a ani chytré hodinky. Čas svojho dieťaťa strávený pred akoukoľvek obrazovkou, a to vrátane televízie, tiež starostlivo stráži. Dôvod? Jej práca, výskumy, ale aj vlastná prax. O tom, ako vplývajú sociálne siete na nás, naše vzťahy, dokonca aj vývoj detí sme sa rozprávali so psychologičkou a výskumníčkou SAV Magdalénou Petrjánošovou.
51/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 7. 9. 2023
#50 Bývalý hokejista Ondrej Rusnák: Každému dňu dám šancu, aby bol pekný
Ak máte alebo budete mať pocit, že vám osud nepraje, vypočujte si tento rozhovor s inšpiratívnym človekom Ondrejom Rusnákom, ktorý to nevzdal a žil naplno aj vo chvíľach, keď sa mu rúcali jeho najväčšie hokejové sny. Ani popáleniny, početné operácie a mesiace v nemocnici mu nevzali chuť do života a najmä do hokeja. V podcaste prezradí, ako sa vyrovnal so svojím výzorom a kde čerpal silu v tých najťažších chvíľach, keď mu osud hádzal polená pod nohy na jeho ceste za profesionálnym hokejom.
50/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 17. 8. 2023
#49 Lekár a záchranár Viliam Dobiáš: Slováci nevedia a ani nechcú poskytovať prvú pomoc
Spomedzi európskych krajín sa Slovensko nachádza na chvoste rebríčka v poskytovaní prvej pomoci. Iba každý piaty Slovák je ochotný pomôcť v život ohrozujúcich situáciách a len každý piaty z nich vie, ako postupovať. Pritom prvá pomoc je jednoduchá a čo je najdôležitejšie – každý z nás dokáže zachrániť život. O tom, ako ochrániť seba, svoje deti alebo aj svojich rodičov, sme sa rozprávali s lekárom a záchranárom Viliamom Dobiášom. V našom podcaste prezradil aj to, čo ho za svoju 46-ročnú kariéru dokáže stále zaskočiť, ale napríklad aj to, kedy je lepšie už za záchranu života nebojovať.
49/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 3. 8. 2023
#48 Všeobecná lekárka Monika Palušková: Nemáte čas na preventívku? Urobte si ho kvôli rodine
Trvá približne 25 minút, stačí ju absolvovať raz za dva roky, jediný invazívny zákrok počas nej je odber krvi a dokáže vám zachrániť život. Reč je o preventívnej prehliadke u všeobecného lekára, ktorú v predošlých dvoch rokoch odignorovalo 1,3 milióna ľudí na Slovensku. Pritom viac ako polovica z nich si uvedomuje jej dôležitosť. O tom, prečo teda na preventívky nechodíme a čo tým riskujeme, sme sa rozprávali s prezidentkou Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monikou Paluškovou, ktorá nám dovolila nazrieť do ambulancie všeobecného lekára cez príbehy svojich pacientov. V podcaste tiež prezradila, ktoré pohlavie viac dbá o svoje zdravie, kto sa viac bojí ihiel a krvi, ale aj to, čo je kľúčom k pevnému zdraviu.
48/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 20. 7. 2023
#47 Genetička Michaela Šišková: Poznanie DNA nám dáva moc prežiť kvalitnejší život
Vo všeobecnosti platí, že genetika vplýva na naše zdravie do miery 30 %. Aj preto je dobre vedieť, akú genetickú výbavu si so sebou nesieme a byť o krok vpred. Na aké choroby sme náchylní, na aké intolerancie máme predispozíciu, na aký šport sme predurčení a dokonca aj to, aké máme osobnostné črty či IQ – toto všetko dokážu odhaliť DNA testy. O tom, či sa dajú urobiť z pohodlia domova, pre koho sú vhodné a aj o budúcnosti personalizovanej medicíny porozprávala viac vo Všeobecne o zdraví genetička a výkonná riaditeľka DNA ERA Michaela Šišková.
47/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 22. 6. 2023
#46 Moderátor Miroslav Frindt: Čo môže spustiť panický atak a čo robiť, keď sa u nás objaví?
Panická porucha či panický atak štatisticky častejšie zasahuje ženy ako mužov a počas života ho zažije každý 10. človek. Atak je spojený s telesnými ťažkosťami - zvieranie v hrudníku a v krku, zvýšené svalové napätie, zrýchlený tep, problém lapiť dych, nevoľnosť, návaly tepla a chladu a zahmlievanie pred očami. Človek má pocit, že zomiera, ale v skutočnosti mu nič nie je. Kedy prichádzajú panické ataky, čo je ich spúšťačom, ako im čeliť, ktoré techniky nám pomôžu zvládnuť ich? Kedy vyhľadať pomoc a na koho sa obrátiť? Aj o tom sme sa rozprávali s moderátorom RTVS Miroslavom Frindtom, ktorý so záchvatmi paniky žil niekoľko rokov a dokonca aj vysielal.
46/2023 – 3. ročník , EV 221/23/EPP, dátum vydania 8. 6. 2023
#45 Vzťahová poradkyňa Diana Fabiánová: Ako predchádzať nevere
Nevera je pre nás prirodzenejšia ako monogamia a týka sa nás všetkých - tvrdia odborníci. Je prítomná nielen v nefunkčných, ale aj vo veľmi spokojných vzťahoch. Psychológovia ju prirovnávajú k rakovine - keď vzťah nerozloží, tak ho posilní a prehĺbi. Prečo je nevera mužov akceptovanejšia ako nevera žien? Aké sú najčastejšie dôvody, pre ktoré sme neverní? Ako jej predísť, resp. ako ju ošetriť, aby bola čo najmenej zraňujúca? Kedy neveru priznať a kedy ju radšej zamlčať? V podcaste so vzťahovou poradkyňou Dianou Fabiánovou sa dozviete aj to, že chlapi, ktorí majú výrazne mladšie partnerky, žijú kratšie, prezradí, koho dnes hľadajú ženy, koho muži a kde máme najväčšiu šancu nájsť si toho pravého do života.
#44 Andrea Vadkerti, egokoučka: Zmena je trpké opustenie komfortnej zóny, no je nevyhnutná
Drvivá väčšina dospelej populácie sa rozhodne žiť v šedej zóne. Je to stav v živote, keď nie ste tak nešťastní, aby ste niečo zmenili, ale zároveň ani tak šťastní, aby ste mali pocit, že tento život stojí zato žiť. A práve v tomto okamihu je zmena nevyhnutná, radí bývalá televízna moderátorka Andrea Vadkerti, ktorá pôsobila na obrazovkách dve dekády a nebála sa urobiť veľkú zmenu vo svojom živote. Spolu s rodinou na dlhé roky opustila Slovensko a začala od úplnej nuly. Túto príležitosť využila na budovanie svojej druhej lásky – egokoučingu. Ako sa vďaka nemu úspešne menia jej klienti - manažéri, politici, športoví tréneri, ale aj ona sama? Dozviete sa v podcaste Všeobecne o zdraví.
#43 Eva Petričková, mama autistky: Veľa rodičov nikdy neprijme, že ich dieťa má autizmus, čím ho o veľa oberajú
O autistoch vie väčšina z nás iba to, že ide o ľudí so stereotypným správaním, oslabenou komunikáciou a chýbajúcou empatiou. Dvoch rovnakých autistov však nenájdeme. Kým jeden dokáže vyštudovať vysokú školu, druhý zvládne iba špeciálne vzdelávanie a je do konca života odkázaný na starostlivosť niekoho iného. Na základe čoho môže rodič zistiť, že jeho dieťa má autizmus a čo najlepšie pre neho môže urobiť, aby bolo šťastné a prežilo spokojný život aj s touto diagnózou? V čom sú autisti výnimoční a čo všetko im môže pomôcť začleniť sa do spoločnosti? Dozviete sa v podcaste Všeobecne o zdraví s Evou Petričkovou, mamou malej autistky Paulínky.
#42 Peter Sunyík, psychológ: Po dvanástich rokoch práce v base som sa cítil, ako keby som si tam odsedel 4 roky
Aký vplyv na psychiku a správanie odsúdených má väzenie a ako vplýva na duševnú kondíciu zamestnancov? Jednou z úloh väzby je pomôcť odsúdeným zmeniť sa a zaradiť sa späť do spoločnosti. Je však možné, aby sa človek, ktorý spácha trestný čin, za múrmi zmenil a polepšil? Psychológ Peter Sunyík, ktorý v tomto prostredí pracoval takmer 12 rokov, nám porozprával, čo ho táto skúsenosť naučila, ako ho poznačila a ako vyzerá život odsúdených.
#41 Henrieta Farkašová: Šikana od učiteľky mi spôsobila traumu na celý život
Aj život s hendikepom môže byť plný príležitostí a úspechov. Presvedčí vás o tom Henrieta Farkašová, naša najúspešnejšia paralympionička so zrakových znevýhodnením. V podcaste Všeobecne o zdraví sa s nami podelila o svoj životný príbeh, ktorého súčasťou bola šikana v detstve, ale aj takmer 20-ročná športová kariéra a tá jej priniesla tie najprestížnejšie ocenenia. Vypočujte si rozhovor s človekom, ktorého sila, odhodlanie a odvaha je násobne väčšia ako nepriazeň osudu.
#40 Katarína Skybová: Strava tvorí 70 – 80 % úspechu, zvyšok je o pohybe
V súčasnosti viac ľudí umiera na následky obezity ako od hladu. Čo je pri redukcii hmotnosti dôležitejšie – pohyb alebo strava? Ktoré sú tie najväčšie prekážky v chudnutí, ktoré si sami vytvárame? S Katkou Skybovou, riaditeľkou Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment, sme sa rozprávali aj o najvhodnejších tukoch či mliečnych výrobkoch, o tom, že pri redukcii nie je dôležité vylúčiť pečivo, len si viac všímať z čoho je upečené a viac rozmýšľať nad tým, čím si ho natriem a obložím. V podcaste sa dozviete o plusoch a mínusoch obľúbených spôsoboch chudnutia aj o 28-dňovej výzve k zmene stravovacích návykov.
#39 Vladimír Stanislav, odborník na závislosti: Závislosti majú korene už v ranom detstve
Závislosti, depresie, sebapoškodzovanie, samovraždy majú korene už v ranom detstve. Aj „nadstarostlivosť“ rodičov môže dieťa negatívne poznačiť na celý život. Ako nás ovplyvňuje rodina a prostredie, v ktorom sme vyrastali? Ako má vyzerať „správna výchova“ a „dosť dobrá matka“, prečo sa rodičia nemajú báť robiť chyby a nemajú sa snažiť byť dokonalí? Psychoterapeut, odborník na závislosti a riaditeľ OLÚP v Prednej Hore vysvetlí aj to, prečo by do troch rokov dieťaťa mala byť na materskej matka, nie otec.
#38 Zuzana Vačková: Chcete zmeniť životný štýl? Upracte si najprv priority
Iba 22 % Slovákov hodnotí svoj životný štýl pozitívne a každý desiaty sa lieči na obezitu. Ľudia síce chcú zmeniť stravovacie návyky a viac sa hýbať, ale vo väčšine prípadov sa im nedarí pretaviť tieto plány do reálneho života. Prečo je to tak a ako k zmene pristupovať, aby sa nám podarilo vytrvať a zrealizovať ju? Poradí Zuzka Vačková, ktorej sa aj po päťdesiatke podarilo dosiahnuť a udržať si peknú postavu. Ako vraví, na ceste k zmene je dôležitá psychika, to ako sa pozeráme na svoje telo, ale aj správna motivácia a premyslené ciele.
#37 Zuzana Danková: Biobanka nám umožní lepšie poznať onkologické ochorenia aj nové možnosti liečby
V Martine nám rastie národná biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia, ktorá sa stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska. Je to krok k poskytovaniu kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti a šanca pre ľudí s týmito ochoreniami dostať sa k inovatívnym liekom ešte v štádiu ich klinického testovania. O jej benefitoch pre pacientov, vedu a zdravotníctvo sme sa rozprávali so Zuzanou Dankovou, riaditeľkou národnej biobanky v Martine.
#36 MUDr. Patrícia Tropek: Chorobou nám telo signalizuje, že v živote by sme mali niečo zmeniť
Čo sa nám telo snaží povedať cez rôzne ochorenia? Vysoký krvný tlak môže byť prejavom veľkého ega, migréna signálnom toho, že žijeme život podľa predstáv iných a nádorové ochorenia dôsledkom potláčaných emócií. Naše zdravie je výkladnou skriňou nášho života. Ovplyvňuje ho nielen genetika, ale v oveľa väčšej miere naša psychika, náš životný štýl a vzťahy. O psychosomatických ochoreniach, o tom, čo je ich príčinou a ako sa liečia, sme sa rozprávali s psychiatričkou a odborníčkou na psychosomatickú medicínu MUDr. Patríciou Tropek.
#35 MUDr. Ján Švihra: Rozhodujúci vplyv na rakovinu prostaty má vek, rasa a dedičnosť
Rakovina prostaty je najčastejším mužským onkologickým ochorením. Ale aj nezhubné zväčšenie prostaty, keď sa nelieči, môže viesť k trvalému poškodeniu mechúra a obličiek. Preventívna prehliadka u urológa by preto pre mužov po 50-tke, resp. po 40. roku života v prípade prítomnosti rakoviny v rodine, mala byť samozrejmosťou. S urológom Jánom Švihrom sme sa rozprávali aj o tom, z ktorých potravín sa tvoria močové kamene, či nám pitie piva pomôže rozpustiť ich, ale dozviete sa aj to, prečo pri zápale močových ciest nestačí jesť brusnice a piť bylinkové čaje.
#34 Eva Vavráková: Kedy je to iba únava a kedy už rodičovské vyhorenie?
Vyhorieť sa dá nielen v práci, ale aj v rodičovstve. Ako sa prejavuje rodičovské vyhorenie, ako mu predchádzať, čo znamená dostatočne sa venovať deťom a prečo má byť rodič rodičom a nie kamarátom? Aj o tom sme sa rozprávali s psychologičkou a vedkyňou Evou Vavrákovou v podcaste Všeobecne o zdraví.
#33 Katarína Koščová: Depresia je choroba, ktorú treba liečiť
Vypočujte si inšpiratívny príbeh speváčky Katky Koščovej, ktorá v sebe roky potláčala smútok, strach a úzkosť, až kým nevyústili do panických atakov a nezhoršili aj jej fyzické zdravie. Čo bolo ich spúšťačom, čo jej najviac pomohlo v liečbe duše a čo odporúča ľuďom s podobnými problémami, aby ich už viac neoberali o radosť zo života?
#32 MUDr. Vladimír Bella: Rakovine prsníka nevieme predchádzať, ale vieme ju úspešne liečiť
Každá 8. žena vo svete má rakovinu prsníka. Na Slovensku ročne pribudne 4-tisíc nových prípadov tohto nádorového ochorenia. Ak by všetky ženy chodili na mamografiu, každý rok by sa mohlo zachrániť až 300 životov. Ak sa odhalí vo včasnom štádiu, ide o najlepšie liečiteľný druh rakoviny. S MUDr. Vladimírom Bellom, primárom mamologického, prsníkového oddelenia, Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave sme sa rozprávali o faktoch aj mýtoch, ktoré sa spájajú s rakovinou prsníka.
#31 Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.: Pri pôrode je ideálnejšie mať pôrodnú asistentku ako lekára
Prečo Slovenky rodia radšej v zahraničí? Svedčí to o vysokých nárokoch rodičiek alebo o nízkej úrovni slovenského pôrodníctva? A prečo je podľa odborníka lepšie mať pri pôrode pôrodnú asistentku ako lekára? Vedeli ste, že z 10 mozgových poškodení novorodencov iba jedno vzniká pri prirodzenom pôrode, že plánované cisárske rezy zvyšujú chorobnosť detí a znižujú plodnosť žien a že antikoncepcia chráni ženy aj pred úmrtím na gynekologické nádory. Hosťom podcastu Všeobecne o zdraví bol profesor gynekológie a pôrodníctva Jozef Záhumenský.
#30 Vladimír Lengvarský: Prijať miesto ministra zdravotníctva bol riadny skok do vody
Brigádny generál Vladimír Lengvarský bol dlhé roky najvyššie postaveným lekárom v armáde, riadil jednu z najlepšie hodnotených nemocníc na Slovensku a dnes je ministrom zdravotníctva. Vypočujte si rozhovor o jeho súkromí, obľúbenom spôsobe relaxu, ale aj o dlhoročných skúsenostiach v armáde, o práci v náročnom rezorte zdravotníctva, o tom, kto a čo dokáže vytočiť aj jeho pokojnú povahu a čomu sa chce venovať, keď odíde z ministerstva.
#29 Beata Havelková: Kam idú naše zdravotné odvody?
Kam idú naše peniaze na zdravotné poistenie a prečo poisťovňa nemôže zaplatiť každému za všetko. Sme na tom v porovnaní so zahraničím naozaj až tak zle? V ktorých krajinách sa na vyšetrenie u špecialistu čaká minimálne tak dlho ako u nás? S akým účtom odchádzajú poistenci od lekára vo Švajčiarku a prečo v Dánsku nie je možné prísť k všeobecnému lekárovi bez objednania s hocijakým zdravotným problémom? Podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková si v otvorenom rozhovore zaspomínala aj na pár príbehov zo svojej dlhoročnej praxe o pacientoch, ktorým drahý liek viac uškodil ako pomohol, aj o ľuďoch, ktorým preventívna prehliadka zachránila život.
#28 MUDr. Matej Nosáľ: Pýtajte si od svojho gynekológa vyšetrenie, ktoré môže zachrániť život vášmu dieťatku
Ročne sa na Slovensku narodí v priemere 400 detí s vrodenou chybou srdca a až polovica z nich sa kvôli oneskorenej diagnostike ocitne v ohrození života. Tomu sa však dá predísť, a to vyšetrením srdiečka bábätka počas morfologického skríningu v 22. týždni tehotenstva. Avšak, z celkového počtu len v 35 % prípadov je vrodená chyba srdca diagnostikovaná v prenatálnom štádiu. U ostatných detí sa na ochorenie srdca príde až po narodení, čím sa zvyšuje riziko zlyhania orgánov, vzniku ďalších zdravotných ťažkostí v budúcnosti aj riziko zbytočných úmrtí. Ako to zmeniť, ako zvýšiť počet týchto vyšetrení v tehotenstve, kto každý môže robiť prenatálnu diagnostiku srdca, čo všetko dokáže odhaliť a akým komplikáciám sa vďaka nej dieťatko vyhne? Aj o tom sa v podcaste Všeobecne o zdraví rozprávame s primárom Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra pracoviska NÚSCH v Bratislave MUDr. Matejom Nosáľom.
#27 Janette Šimková: Aj hádka môže byť pre vzťah prospešná. Ako sa na ňu pripraviť a viesť ju konštruktívne?
Prečo je vo vzťahoch toľko nedorozumenia, napätia a drámy? Prečo sa pohádame takmer na každej dovolenke a prečo sa obdobie výčitiek a odcudzenia medzi partnermi zintenzívni práve po narodení dieťaťa? Vzťahová koučka Janette Šimková v podcaste Všeobecne o zdraví radí, kedy môže byť hádka pre vzťah prospešná, ako sa na ňu pripraviť a viesť ju konštruktívne.
#26 Marcela Korčeková: Som svedkom príbehov, ktoré sa radia do kategórie ZÁZRAKY
Marcela Korčeková je psychologička a prvý fertility kouč, kouč plodnosti na Slovensku. Po 15-ročom neúspešnom snažení otehotnieť dnes pomáha iným naplniť si túžbu po vlastnom dieťati. Vďaka špeciálnym technikám pomohla priviesť na svet už 95 detí. Pomáha nielen tým, ktorým sa nedarí otehotnieť, ale aj párom, ktoré sa pripravujú na umelé oplodnenie a koučuje i ženy, ktoré prišli o dieťa. Vypočujte si príbehy z jej praxe, ktoré potvrdzujú, že viera, pozitívne myslenie a trpezlivosť sú mocnejšie ako akýkoľvek zdravotný problém, ktorý je z medicínskeho hľadiska prekážkou plodnosti.
#25 Martina Paulinyová: Anorexia či bulímia nie sú vzdorom ani rozmarom
Počas pandémie u nás narástol počet nových pacientov s poruchami príjmu potravy až o 30 %. Anorexia sa objavuje u stále mladších ľudí, dokonca už u školákov na prvom stupni základných škôl. Poruchami príjmu potravy trpia rôzne typy detí. Ktoré z nich sú najohrozenejšie, čo si všímať na deťoch, aby sme čo najskôr odhalili tento problém, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, ako je úloha rodiča počas liečby, prečo počas nej potrebujú psychológa aj rodičia, aké je riziko neliečenej poruchy príjmu potravy a kedy už môžeme hovoriť o vyliečení? Dozviete sa v rozhovore s psychiatričkou doktorkou Martinou Paulinyovou, ktorá sa stará práve o týchto pacientov na špecializovanom pracovisku ťažko liečiteľných porúch príjmu potravy v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave.
#24 Michala Bednáriková: Prehra môže dať deťom viac ako víťazstvo
Šport je škola hodnôt – hovorí Michala Bednáriková, prezidentka Asociácie športovej psychológie. Prirovnáva ho k životu na nečisto, kde si dieťa môže natrénovať veľa zručností, ktoré bude využívať neskôr v živote. V rozhovore vysvetľuje aj to, prečo by sa deti do 13 rokov nemali špecializovať len na jeden šport, koľko tréningov je tak akurát, aké následky na fyzické aj psychické zdravie môže mať pretrénovanosť, prečo veľa detí v puberte končí so športom, ako tomu predísť, ako naučiť deti zvládať prehry a prečo vulgarizmy na detské športoviská za žiadnych okolností nepatria.
#23 Nika Macinská: Ako dať deťom to, čo naozaj potrebujú
Nika Macinská je mama 8 detí, ktorú život naučil, že človek môže byť šťastný aj nešťastný zároveň. Len počas jedného pandemického májového mesiaca vydala prvú dcéru, bez možnosti byť súčasťou jej veľkého dňa, stratila takmer dospelého syna a po 22 rokoch manželstva prišiel jeho koniec. Doteraz si toho prežila toľko, že o tom môže písať knihy. Čo aj robí. V otvorenom rozhovore nám priblížila svoj pestrý životný príbeh, poradila, ktorá výchovná metóda je tá najúčinnejšia, prezradila či sa dá ľúbiť všetky deti rovnako, ako prežiť ich pubertu a zabezpečiť, aby mali dobré súrodenecké vzťahy. V podcaste nám predstavila aj „starostlivé pondelky“, ktoré by sme mali zaradiť do svojho diára, aby sme nevyhoreli, ako matky či partnerky.
#22 Jana Šimkovičová: Ako sa z vyhorenej marketingovej manažérky stala zapálená trénerka Powerjogy
Koľkokrát ste mali pocit, že nerobíte to, čo skutočne chcete, že plníte viac predstavy a očakávania iných, ako tie svoje? Niekto v tejto nespokojnosti a nenaplnenosti (či už zo strachu, pohodlnosti, alebo nedostatku sebavedomia a sebalásky) prežije celý život, iní tak žijú, našťastie, len do momentu, kým nevyhoria. Tak, ako úspešná trénerka Powerjogy a kreatívna riaditeľka cvičte.sk Janka Šimkovičová, ktorá už pred tridsiatkou „stratila chuť do života“, a to len preto, lebo v sebe roky potláčala svoje skutočné ja. Vypočujte si inšpiratívny rozhovor o tom, ako našla odvahu zmeniť svoj život, ako naučila deti jesť zdravo, čo stačí urobiť pre to, aby sme sa vyhli priberaniu v dôsledku pracovnej vyťaženosti a ako nájsť harmóniu v živote a okamžité upokojenie v stresovej situácii.
#21 Michaela Galková: Jediné, čo skutočne podporuje laktáciu je opakované, časté a efektívne dojčenie
Tvorbu mlieka ovplyvňuje samotný pôrod, frekvencia dojčenia, ale aj zdravotný stav dieťatka a matky a v nie poslednom rade aj psychika ženy. S profesionálnou laktačnou konzultantkou Michaelou Galkovou sme sa rozprávali o jedinečnosti a nenahraditeľnosti kolostra, o tom, ako predísť zápalu bradaviek a prsníkov, v ktorej časti dňa by sa žena mala venovať dojčeniu intenzívnejšie, aby sa tak stimulovala tvorba mlieka na ďalší deň. Rozprávali sme sa aj o vplyve psychiky, stravy, byliniek či detského cumľa na laktáciu, ale témou boli i signály, podľa ktorých mamička zistí, či má alebo nemá dostatok mlieka.
#20 Zuzana Guzmická: Lieky na spanie by mali byť posledným riešením nespavosti
Počas pandémie sa zdvojnásobil počet ľudí užívajúcich lieky na nespavosť. Najviac dotknutou vekovou kategóriou sú tínedžeri. Čo všetko vplýva na spánok detí, mladých ľudí, dospelých a seniorov? Prečo sa vekom zhoršuje kvalita spánku? Koľko nočných budení bábätiek je ešte stále v poriadku, ako má vyzerať spánková hygiena mladých a denný režim ekonomicky aktívnych ľudí, aby nemali problém zaspať? Vypočujte si podcast so spánkovou poradkyňou Zuzanou Guzmickou a jej tipy na „vyliečenie“ sa z nespavosti a na skvalitnenie spánku.
#19 Zuzana Juráneková: Ako zvládnuť strach z vojny a ako sa o nej rozprávať s deťmi?
Strach nie je vrodená, ale naučená emócia a 92 % našich strachov je úplne zbytočných – vo väčšine prípadov sa bojíme niečoho, čo nikdy nenastane a objektívne nás nijako neohrozuje. Ale ako zvládnuť strach z vojny? Ako eliminovať túto emóciu, ktorá nás oslabuje, spôsobuje ťažobu, až úzkosť? Ako sa o vojne rozprávať s deťmi, aby nežili v obavách a čo najlepšie môžeme v aktuálnej situácii urobiť pre seba a svoje okolie? Aj o tom sme sa rozprávali so Zuzanou Juránekovou, poradkyňou občianskeho združenia IPečko, ktorá na našej východnej hranici už niekoľko dní poskytuje krízovú intervenciu ľuďom utekajúcim pred vojnou.
#18 Miloš Jeseňák: Očkovať, alebo neočkovať deti proti Covid-19?
Je vakcína proti Covid-19 pre deti bezpečná? Prečo nie je vhodné podávať po očkovaní preventívne analgetiká a prečo po vakcinácii nepodceňovať kľudový režim v trvaní aspoň 5 až 7 dní? Môže očkovanie spustiť autoimunitné ochorenie, znížiť plodnosť či narušiť menštruačný cyklus? S uznávaným imunológom Milošom Jeseňákom sme sa v podcaste rozprávali aj o postcovidovom syndróme, ktorý pre vekovú skupinu 5 až 11-ročných môže byť väčšou hrozbou, ako samotný Covid-19.
#17 Ján Mačkin: Darovaním krvi zachránite nielen iných, ale aj seba
Vypočujte si príbeh človeka, ktorý už 40 rokov zachraňuje ľudské životy. MUDr. Ján Mačkin, primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny NsP v Brezne je okrem iného aj dobrovoľným záchranárom v Horskej službe a predsedom Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Banskej Bystrici, kde vyučuje prvú pomoc a vychováva k darcovstvu krvi. Priviedla ho k tomu osobná skúsenosť, keď na dovolenke bojoval o život vlastnej manželky a o pár rokov neskôr aj o svoj vlastný život. Ten mu zachránili práve anonymní darcovia krvi. Porozprával nám o najťažších príbehoch zo svojej lekárskej praxe, ale aj o najväčšom benefite darovania krvi: „...zachránite tak nielen iných, ale aj seba.“
#16 Veronika Hanáková: Prečo priberáme? Lebo málo jeme
Ani z klobásy nepriberiete, ak si ju dáte bez výčitiek – áno, až do takej miery ovplyvňujú naše emócie to, ako vyzeráme. Našu snahu schudnúť marí aj to, že málo jeme, čím si spomaľujeme metabolizmus, dôsledkom čoho sa výsledok diéty buď nedostaví, ale sa prejaví v podobe priberania na váhe. Prečo nie je vhodné dať si večer, po tréningu, pohár vína? Ktoré potraviny sú zabijakom nášho snaženia schudnúť a akej večeri sa vyhnúť, aby sme ráno nemali kruhy pod očami? Je to pravda, že sa rodíme s predispozíciou byť tuční? A čo má väčšiu váhu pri redukcii hmotnosti – pohyb alebo strava? Aj o tom sme sa rozprávali s chemickou inžinierkou, výživovou špecialistkou a osobnou trénerkou Veronikou Hanákovou.
#15 Richard Strapko: Čaro Vianoc netvoria darčeky, pesničky ani svetielka, ale moment, keď je celá rodina spolu
Kde nie je skúsenosť, tam pokoru nehľadaj – týmito slovami hodnotí aktuálnu pandemickú situáciu generálny riaditeľ VšZP, Richard Strapko. Porozprával nielen o skúsenostiach, svojich minuloročných covidových Vianociach, o tom, čo pre neho znamenajú tieto sviatky, ale prezradil aj to, v ktorej vianočnej rozprávke ho môžeme vidieť každý rok na televíznych obrazovkách. Vypočujte si špeciálny vianočný podcast, v ktorom riaditeľa najväčšej zdravotnej poisťovne spoznáte ako hlavu rodiny, ktorá nedá dopustiť na vianočné zvyky.
#14 Viktor Vincze: Šťastie páru sa neodvíja od množstva spermií
Moderátor Viktor Vincze pred 4 rokmi verejne priznal, že problém je v ňom - to, že s manželkou Adelou nemôžu mať deti je dôsledok jeho neplodnosti. Odvtedy neustále vyzýva mužov, aby dbali o svoje zdravie, nepodceňovali prevenciu a skontrolovali si svoju plodnosť skôr, ako sa dostanú do životnej etapy, v ktorej si budú chcieť založiť rodinu. Ako prijal túto skutočnosť, ako to ovplyvnilo jeho vzťah, prečo s manželkou neuvažujú o umelom oplodnení a čo by poradil párom v rovnakej situácii, ktorý sa s ňou stále nedokážu vyrovnať? Dozviete sa v ďalšej časti Všeobecne o zdraví..
#13 Lucia Kraľovičová: Smútok je liečivý, len si ho treba prežiť, nie potláčať
Smútok je proces, kľukatá cesta, ktorá sa začína akceptáciou straty blízkeho človeka. Ktoré rituály nám pomôžu úspešnej ju prejsť? Ako dlho trvá smútenie? Kedy prichádza úľava? Ako sa s deťmi rozprávať o smrti blízkeho človeka a je vhodné, aby chodili na pohreby? Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a utíšiť smútok liekmi? Tento podcast o smútku určite nie je smutný. Práve naopak. Veríme, že bude liečivý rovnako, ako samotný pocit smútenia, ktorý si treba prežiť, nie potláčať. Našim hosťom bola smútková terapeutka Lucia Kraľovičová.
#12 Erika Mokrý: Rakovina prsníka mi viac dala, ako vzala
Erika Mokrý sa pred štyrmi rokmi, na svoje 28. narodeniny dozvedela, že má rakovinu prsníka. Dnes má na hrudi už len jeden prsník, ale má aj jedného skvelého manžela, zázračné dieťa a vlastné OZ Tak trochu inak. A práve vďaka tomu, že sa aj na svoju chorobu pozerala tak trochu inak je dnes zdravá a vďačná za to, že jej onkologické ochorenie vstúpilo do života. Vypočujte si príbeh Slovenky žijúcej na juhu Francúzska, ktorý je nielen apelom na dôležitosť preventívnych prehliadok, ale aj návodom na pozitívne vnímanie všetkého, čo nám život prináša.
#11 Barbara Ukropcová: Pohyb je liek – znižuje aj riziko vzniku niektorých druhov rakoviny
Pohyb je liek! Má vplyv nielen na fyzickú zdatnosť ale aj na metabolizmus, pamäť, duševné zdravie, výrazne zlepšuje zdravotný stav cukrovkárov aj onkologických pacientov a je kľúčový pre zdravý vývoj detí a má vplyv dokonca aj na ich prospech v škole. Pri včasných štádiách diabetu 2. typu dokážeme pravidelným pohybom obnoviť metabolickú rovnováhu tak, že sa glykémia vráti k norme a niektorí lekári už dávajú svojim onkopacientom cvičenie na predpis, ako súčasť chemoterapie. Koľko pohybu je tak tak akurát, stačia skutočne len prechádzky, ktorý druh pohybu je ten najefektívnejší? Aj o tom sme sa rozprávali s vedkyňou Barbarou Ukropcovou.
#10 Pavol Veselý: Oči sú zrkadlom nášho zdravia
Vzhľadom k rapídnemu nárastu krátkozrakosti v posledných rokoch dnes hovoríme o epidémii tejto chyby oka. A môžeme si za to sami. Kvalitu zraku ovplyvňuje nielen genetika, ale aj náš životný štýl, najmä množstvo pohybu v našom živote. Ak by sme chodili na pravidelné preventívne prehliadky k očnému, dokázali by sme predísť aj mnohým iným ochoreniam, ktoré práve oči odhalia skôr, ako pocítime ich prvé príznaky. Je laserová operácia pre každého, zhoršuje tehotenstvo zrak a kedy treba ísť s dieťaťom k oftalmológovi? Aj o tom sme sa rozprávali s očným chirurgom Pavlom Veselým vo Všeobecne o zdraví.
#9 Anetta Vaculíková: Chyby a mýty v stravovaní Slovákov
Sme to, čo jeme a aj preto u nás narastajú počty obéznych ľudí, ľudí s poruchami príjmu potravy a s depresiami. Áno, spúšťačom týchto zdravotných ťažkostí môže byť aj jedlo. Pre väčšinu z nás býva nutnou potrebou, jeme preto, aby sme sa zasýtili - rýchlo, chaoticky, nepremyslene. Čo si máme predstaviť pod pojmom zdravá strava? Aké sú najväčšie chyby v stravovaní Slovákov a z ktorých národov by sme si v tomto smere mali vziať príklad? Sú bio a superpotraviny naozaj super, alebo je to iba mýtus? Čo nepatrí do detského jedálnička a ako naučiť deti jesť ovocie a zeleninu? Aj o tom sme sa rozprávali v ďalšej časti podcastu Všeobecne o zdraví s foodblogerkou, autorkou kníh o zdravej strave, lektorke v oblasti stravovania a výživy Anettou Vaculíkovou.
#8 Psychiater Okruhlica: Dnes sa viac toleruje pitie ako abstinencia
Ako zistím, že pitie už nemám pod kontrolou? Je pohár vína každý večer len neškodný zvyk alebo závislosť? Aký vplyv na naše deti má to, keď popíjame v ich spoločnosti? S psychiatrom Ľubomírom Okruhlicom sme sa rozprávali aj o tom, prečo je dnes viac tolerované pitie ako abstinencia, aký je najčastejší dôvod vzniku závislostí a najúčinnejšia motivácia vyliečiť sa z nich.
#7 Psychologička Lenka Uherová: Človek je jediný tvor, ktorý nepočúva svoje telo, keď si pýta oddych
Prečo práve počas dní oddychu dochádza tak často ku kolapsom z vyčerpania, prepuknutiu choroby a dokonca aj k náhlym úmrtiam? Vo Všeobecne o zdraví sme sa rozprávali s psychologičkou Lenkou Uherovou aj o tom, prečo dva týždne dovolenky v lete nestačia, ako vyzerá efektívny oddych a bezbolestný návrat z dovolenky späť do práce.
#6 Opaľovanie, fajčenie a stres – najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky
Opaľovanie, fajčenie a stres patria medzi najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky. Sú krémy proti vráskam skutočne účinné? Prečo sa Ázijčanky a Arabky snažia podobať Európankám, starnú oveľa neskôr a nemajú celulitídu? Aj o tom sme sa rozprávali s dermatovenerologičkou MUDr. Michaelou Dubčekovou.
#5 Bulímia nie je prejavom túžby po štíhlosti, ale po láske a uznaní
Herečka Vlastina Svátková v otvorenom rozhovore o bulímii, ktorá ju ničila 8 rokov. Čo jej pomohlo vyliečiť sa, prečo poruchou príjmu potravy trpia najmä ľudia vo veku 13-18 rokov a pomoc psychológa potrebujú už 7-8 ročné dievčatá? V ďalšom diele podcastu Všeobecne o zdraví sme hovorili aj o tom, ako obrovský tlak rodičov, trénerov, učiteľov, celej spoločnosti na výkon, výsledky, aj na výzor vyvoláva u detí strach z toho, že nebudú milované a prijaté, ak nenaplnia predstavy týchto autorít. A práve to býva častým spúšťačom bulímie.
#4 Chémia vo vzťahoch: „Partner vám musí voňať.“
Podľa čoho by sme si mali vyberať partnera na celý život? Ako sa mení hladina hormónov keď sme zaľúbení? Prečo sa nám v stave zamilovanosti zväčšia zreničky, potia dlane a nemáme potrebu spať? A prečo je pre nás nebezpečné zotrvávať dlho v tejto fáze? Ako naše správanie vtedy ovplyvňuje testosterón a čo sú to tie motýle v bruchu? O chémii vo vzťahoch sme sa rozprávali s biologičkou a genetičkou Jaroslavovu Babkovou.
#3 Stres – silný hráč pri vzniku rakoviny
Čo všetko vplýva na to, že sa z normálnej bunky stane bunka nádorová? Akú úlohu v tomto procese zohráva stres, superpotraviny, biopotraviny, viera a jóga? Prečo na rakovinu ochorejú aj aktívni a zdravo sa stravujúci ľudia a prečo sa nikdy nedočkáme univerzálneho lieku na túto chorobu? Vo Všeobecne o zdraví nám aj na tieto otázky odpovedal Miroslav Chovanec, vedecký riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV.
#2 Juraj Hipš: Najhoršie je, keď dieťa učí vyhorený učiteľ
Je možné, aby deti chodili do školy s radosťou? Prečo mnohých učiteľov škola vyčerpáva a neprináša naplnenie? Juraj Hipš, odborník v oblasti vzdelávania, pedagóg a spoluzakladateľ ocenenia Učiteľ roka, nám porozprával o vyučovaní počas pandémie, o výnimočných, ale aj menej zdatných učiteľoch a o tom, na čo si dať pozor pri návrate detí do škôl po dlhých mesiacoch on-line vyučovania. Vypočujte si podcast Všeobecne o zdraví o náročnosti učiteľského povolania na duševné zdravie.
#1 Adela Vinczeová: Som šťastný človek, len občas na to zabúdam
Ako dosiahnuť šťastie? Je podmienené materiálnymi vecami alebo môžeme byť šťastní aj keď toho veľa nemáme? O vnútornom šťastí a ceste za spokojnosťou so svojím životom nám porozprávala známa moderátorka Adela Vinczeová. Vypočujte si prvú epizódu na tému Všeobecne o šťastí.
Podcast Všeobecne o zdraví, EV 221/23/EPP pripravuje:
Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s.
Panónska cesta 2, 851 04 Bratislava
Registrácia: Obchodný register Mestského súdu
Bratislava III, oddiel Sa, vložka č. 3602/B
IČO 35 937 874
Podcast vydávame približne každý druhý štvrtok.