Zmenili ste zdravotnú poisťovňu? Je potrebné to nahlásiť zamestnávateľovi
29.12.2023
Poistenec musí oznámiť zmenu zdravotnej poisťovne svojmu zamestnávateľovi najneskôr do ôsmich dní odo dňa zmeny, t. j. do 8. januára 2024. V opačnom prípade mu hrozí pokuta až 331 eur, ktorú mu môže udeliť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
„Ak má poistenec viacerých zamestnávateľov, je potrebné túto zmenu oznámiť všetkým, rovnako aj svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Na rozdiel od minulosti však už poistenci nemusia nahlásiť zmenu bývalej zdravotnej poisťovni, prípadne odovzdať preukaz,“ uviedla hovorkyňa VšZP Alena Krčová.
Poistenec je tiež povinný oznámiť zdravotnej poisťovni najneskôr do 8. januára kalendárneho roka platiteľa poistného, ak sa zmenil po podaní prihlášky a nie je totožný s platiteľom, ktorého uviedol na prihláške. Klienti VšZP to môžu urobiť aj elektronicky, prostredníctvom mobilnej aplikácie VšZP, či osobne v pobočkách VšZP. Ak je poistenec samoplatiteľom resp. samostatne zárobkovo činnou osobou a poistné platí trvalým príkazom, nemal by zabudnúť na zmenu IBANU novej zdravotnej poisťovne. Odporúčané je aj skontrolovanie si výšky platieb.
Aktuálny preukaz poistenca by mali dostať noví poistenci VšZP ešte do konca roka 2023 a to doporučene na adresu trvalého pobytu, prípadne na kontaktnú adresu, ak bola VšZP oznámená. Týka sa to takmer 30 400 nových klientov najväčšej štátnej poisťovne. U lekára sa môže poistenec plnohodnotne preukázať aj digitálnou podobou preukazu poistenca vďaka mobilnej aplikácii VšZP. Aplikácia pomáha pri manažovaní zdravia celej rodiny, zabezpečuje prehľad o zdraví, lekároch, predpísaných liekoch či vyšetreniach poistenca.
Najnovšie správy
-
Až 2 000 Slovákov môže mať rakovinu hrubého čreva bez toho, aby o nej vedeli. VšZP rozširuje prevenciu všetkých karcinómov
16.04.2025
VšZP zverejnila dáta o účasti poistencov na preventívnych vyšetreniach. Napriek nízkej miere účasti na preventívnych programoch sa každoročne podarí včas diagnostikovať stovky vážnych ochorení a zachrániť ľudské životy.
Ovčie kiahne na vzostupe. Týkajú sa aj dospelých. Riešením je očkovanie, VšZP preplatí polovicu vakcíny
10.04.2025
Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré môže postihnúť tak deti, ako aj dospelých a spôsobiť im vážne zdravotné komplikácie až následky. Vysokú infekčnosť ochorenia potvrdzujú aj dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Počet nakazených medzi deťmi aj dospelými sa za posledné roky zvyšuje. V roku 2023 ochorenie prekonalo viac ako 28 000 detských poistencov. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. VšZP rozšírila svoju ponuku benefitov a od 1. januára 2025 ponúka finančný príspevok na očkovanie proti ovčím kiahňam až do výšky 50 % ceny každej dávky vakcíny.