VšZP počas kontrol odhalila závažné nedostatky v poplatkoch a kvalifikácii zdravotníckeho personálu
18.03.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v rámci svojej kontrolnej činnosti vykonala komplexnú previerku 172 pracovísk jednodňovej zdravotnej starostlivosti (JZS) celkovo u 97 zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (PZS). Kontroly poukázali na viaceré závažné nedostatky, medzi ktoré patria neprehľadné úväzky lekárov, povinné poplatky pre pacientov, nedostatočné personálne zabezpečenie a nesprávne nahlasovanie údajov s vplyvom na financovanie.
VšZP v rámci kontrolnej činnosti zistila, že 10 % pracovísk (17) a 15 % poskytovateľov (14) zamestnáva výhradne lekárov zo štátnych nemocníc. V 26,5 % pracovísk (45) a 35 % poskytovateľov (34) tvoria lekári zo štátnych nemocníc polovicu a viac personálu. Ak by lekár skutočne pracoval na plný úväzok v nemocnici a súčasne na plný úväzok aj v rámci pracoviska jednodňovej zdravotnej starostlivosti, znamenalo by to, že denne odrobí 16 a viac hodín, čo nie je v ľudských silách dlhodobo udržať.
„Tieto kontroly sú priamym vyjadrením našej snahy o transparentnosť a efektívne využívanie verejných zdrojov. Ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku máme jedinečnú misiu – zabezpečiť takmer 3 miliónom poistencov najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť. To však znamená aj dôsledne monitorovať, ako sú verejné prostriedky využívané," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových.
Závažným zistením je aj fakt, že až 25 % pracovísk (42) a 30 % poskytovateľov (29) vyžaduje od poistencov povinné poplatky, často s nejasným systémom možného zníženia alebo odpustenia. „Naším cieľom je, aby poistenci neboli zbytočne finančne zaťažovaní a mali jasné informácie o všetkých poplatkoch vopred. Chceme oceniť tých poskytovateľov, ktorí dokážu poskytovať kvalitné služby bez dodatočných poplatkov – takých je 25 % pracovísk (42) a 30 % poskytovateľov (29)," dodal M. Jurových.
Kontroly taktiež odhalili, že 10 % poskytovateľov (10) nemá webové stránky a až 30 % (30) nezverejňuje cenníky poplatkov online, čo znemožňuje pacientom praktickú orientáciu a jasný prehľad o doplatkoch. V oblasti personálneho zabezpečenia 10 poskytovateľov (na 18 pracoviskách) nezamestnáva ani jednu zdravotnú sestru s požadovaným vzdelaním a 23 poskytovateľov (na 32 pracoviskách) zamestnáva len jednu z dvoch povinných kvalifikovaných zdravotných sestier. VšZP vníma personálne poddimenzovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ako šetrenie na úkor zdravia pacienta, čo nemieni podporovať.
Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško podporil iniciatívu VšZP kontrolovať plnenie zmluvných a legislatívnych podmienok: „Cieľom nášho rezortu je zabezpečiť, aby každé euro v zdravotníctve bolo využité efektívne a v prospech pacienta. Kontrolná činnosť zdravotných poisťovní je kľúčovým nástrojom, ako to dosiahnuť. Výsledky kontrol VšZP poukazujú na potrebu systémových zmien, ktoré zabezpečia nielen transparentnosť, ale aj spravodlivosť v úhradových mechanizmoch. Oceňujem, že VšZP pristupuje k tejto problematike zodpovedne a s ohľadom na potreby poistencov.“
Na základe zistených skutočností VšZP prijme viaceré opatrenia. Vzhľadom na to, že zmluvy s poskytovateľmi JZS končia 31. marca 2025, poisťovňa prehodnotí svoje zmluvné vzťahy.
„VšZP bude v prípade nezrovnalostí v nahlásených údajoch o úväzkoch lekárov, ktoré mali vplyv na hodnotiace parametre a cenotvorbu, využívať svoje právo prepočtu úhrad v zmysle kontrolných zistení. Pri závažných nedostatkoch v personálnom obsadení a materiálno-technickom vybavení budeme informovať aj príslušné orgány vydávajúce povolenia na výkon činnosti," vysvetľuje členka predstavenstva VšZP Denisa Slivková.
Poisťovňa zároveň zdôrazňuje, že výsledky zistení budú mať priamy vplyv na nastavenie budúcich zmluvných vzťahov, vrátane výšky limitov a siete zmluvných pracovísk. „Pri všetkých našich krokoch však budeme prihliadať na to, aby nebola ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre našich poistencov. Chceme dať priestor aj poskytovateľom, ktorí majú záujem robiť poctivú medicínu, no z dôvodu obmedzených zdrojov nemohli byť zazmluvnení," uzavrela Slivková.
VšZP v roku 2024 opätovne získala ocenenie Najdôveryhodnejšia značka v kategórii zdravotných poisťovní, umiestnila sa na 2. mieste v rebríčku transparentnosti verejných firiem podľa Transparency International Slovensko a dosiahla kladný hospodársky výsledok 10 miliónov eur pri obrate viac ako 5 miliárd eur.
Najnovšie správy
-
Až 2 000 Slovákov môže mať rakovinu hrubého čreva bez toho, aby o nej vedeli. VšZP rozširuje prevenciu všetkých karcinómov
16.04.2025
VšZP zverejnila dáta o účasti poistencov na preventívnych vyšetreniach. Napriek nízkej miere účasti na preventívnych programoch sa každoročne podarí včas diagnostikovať stovky vážnych ochorení a zachrániť ľudské životy.
Ovčie kiahne na vzostupe. Týkajú sa aj dospelých. Riešením je očkovanie, VšZP preplatí polovicu vakcíny
10.04.2025
Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré môže postihnúť tak deti, ako aj dospelých a spôsobiť im vážne zdravotné komplikácie až následky. Vysokú infekčnosť ochorenia potvrdzujú aj dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Počet nakazených medzi deťmi aj dospelými sa za posledné roky zvyšuje. V roku 2023 ochorenie prekonalo viac ako 28 000 detských poistencov. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. VšZP rozšírila svoju ponuku benefitov a od 1. januára 2025 ponúka finančný príspevok na očkovanie proti ovčím kiahňam až do výšky 50 % ceny každej dávky vakcíny.