Všeobecná zdravotná poisťovňa motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur
25.04.2025
Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. Niektoré sa môžu prejaviť genitálnymi bradavicami, iné zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Na prenos vírusu stačí kontakt slizníc, preto sa ním môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni ľudia. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie v pubertálnom veku, avšak význam očkovania neklesá ani v dospelosti.
Urológ: HPV je témou oboch pohlaví
Vírusom HPV je infikovaná veľká časť sexuálne aktívnej populácie, pričom aktuálne čísla hovoria o viac ako 80 percentách. Existujú však aj prípady, kedy bola prítomnosť HPV potvrdená aj u sexuálne neaktívnych mladistvých.
„HPV sa najčastejšie spája s rakovinou krčka maternice. Aj osveta je v tejto oblasti zameraná prioritne na ženy. Faktom však je, že HPV sa týka nielen žien, ale aj mužov. Konkrétne typy HPV môžu spôsobiť prednádorové a následne nádorové zmeny penisu, konečníka, či oblasti hrdla. Okrem karcinómov môže spôsobiť ochorenia slizníc a kože vo forme genitálnych bradavíc. HPV je pritom jediným onkogénnym vírusom, proti ktorému existuje prevencia vo forme očkovacej látky,“ hovorí urológ MUDr. Jozef Dubravický. Značný nepomer medzi pohlaviami potvrdzujú aj dáta VšZP, podľa ktorých bolo zaočkovaných päťkrát menej mužov ako žien.
Očkovanie proti HPV je najúčinnejšie, ak sa podá ešte pred začiatkom sexuálneho života. „Imunitný systém v tomto mladom veku dokáže po aplikácii vakcíny vyprodukovať najvyššie hodnoty protilátok, ktoré majú za úlohu očkovaného jedinca chrániť pred HPV infekciou v čase, keď sa už stane sexuálne aktívnym. No má zmysel aj potom. Očkovanie výrazne znižuje riziko viacerých druhov rakoviny súvisiacich s HPV a chráni pred novými typmi vírusu,“ vysvetľuje MUDr. Dubravický.
Komplexná prevencia HPV vírusu: od očkovania až po domáce testovanie
Z verejného zdravotného poistenia je očkovanie proti HPV plne hradené pre deti v 13. a 14. roku veku, resp. 14 rokov 364 dní. VšZP je dlhodobo lídrom v oblasti prevencie, pričom jej poistenci môžu v rámci Peňaženky zdravia MINI aj MAXI využiť príspevok na očkovanie proti vírusu HPV trojdávkovou vakcínou Gardasil 9 vo veku 15 až 17 rokov, resp. 17 rokov 364 dní, a to na každú dávku vakcíny do maximálnej výšky 31,45 € za jednu dávku vakcíny. Za všetky dávky vakcíny môžu teda poistenci ušetriť až takmer 100 eur. Na absolvovanie všetkých dávok očkovacej schémy nemusíte čakať a o príspevok môžete požiadať už po prvom nákupe vakcíny do 60 dní od úhrady.
„VšZP je dlhodobo lídrom v oblasti prevencie. V prípade rakovinového vírusu predstavuje efektívnu prevenciu očkovanie. Finančný príspevok na očkovanie proti HPV pre tínedžerov ponúkame v Peňaženke zdravia už viac ako štyri roky a za ten čas sme schválili približne 7-tisíc žiadostí o príspevok. Verím, že toto číslo bude narastať v prospech verejného zdravia na Slovensku,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových s tým, že od roku 2018 bolo proti ľudskému papilomavírusu zaočkovaných viac ako 31-tisíc poistencov VšZP.
VšZP rozširuje možnosti prevencie aj v pohodlí domova. Ako jediná poisťovňa ponúka od 1. januára 2025 finančný príspevok vo výške 50 % z ceny, maximálne 45 € z každého samoodberového testu zakúpeného online. Rozšírený samoodberový HPV test je určený na diagnostiku prítomnosti vysokorizikových typov HPV vírusov v organizme.
Najnovšie správy
-
Všeobecná zdravotná poisťovňa pokračuje v maximálnej podpore pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu
22.04.2025
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) potvrdzuje svoj záväzok k podpore pacientov odkázaných na výnimkovú liečbu. Najväčšia zdravotná poisťovňa naďalej vynakladá najvyšší objem prostriedkov na výnimkovú liečbu spomedzi všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku, a to aj v kontexte aktuálnych legislatívnych rámcov.
Až 2 000 Slovákov môže mať rakovinu hrubého čreva bez toho, aby o nej vedeli. VšZP rozširuje prevenciu všetkých karcinómov
16.04.2025
VšZP zverejnila dáta o účasti poistencov na preventívnych vyšetreniach. Napriek nízkej miere účasti na preventívnych programoch sa každoročne podarí včas diagnostikovať stovky vážnych ochorení a zachrániť ľudské životy.