Počet ľudí s rakovinou kože stúpa, VšZP robí záchyt aj v teréne
Leto je v plnom prúde a keďže slnečné žiarenie je v tomto období najintenzívnejšie, okrem dodržiavania pitného režimu, pokrývky hlavy a ochrany očí netreba zabúdať ani na správnu ochranu kože. Pôsobenie UV žiarenia má na pokožku mnohé negatívne účinky, najvážnejším rizikom sú nádorové ochorenia kože. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaznamenáva každoročne tisícky nových prípadov.
Množstvo ultrafialového (UV) žiarenia zo slnka, ktoré dopadá na povrch Zeme, a tzv. UV index závisia od viacerých faktorov, z ktorých najdôležitejšie sú časť dňa a ročné obdobie. UV žiarenie je zvyčajne najsilnejšie niekoľko hodín okolo poludnia a menej intenzívne skoro ráno a neskôr popoludní, prípadne večer. „Najlepší spôsob ochrany pokožky je vyhýbať sa silnému a priamemu slnečnému svetlu, v letných mesiacoch je to veľmi dôležité najmä od 11.00 do 15.00 h. Najlepší spôsob ochrany pred UV žiarením je zostať v tieni,“ vysvetľuje revízna lekárka pre dermatovenerológiu Všeobecnej zdravotnej poisťovne Martina Ksseibi. Ideálnu ochranu pred slnečným svetlom poskytuje oblečenie vyrobené z husto tkaných látok a ochranu očí kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom.
Každý človek má určitú vrodenú odolnosť kože voči slnečnému žiareniu, tzv. fototyp, ktorý závisí od množstva pigmentu melanínu v pokožke. Tento pigment slúži ako prirodzená ochrana kože pred UV žiarením. Ak poznáte svoj fototyp, môžete kožu lepšie chrániť pred spálením, zvoliť si správnu opaľovaciu kozmetiku a upraviť dĺžku pobytu na slnku. „Čím vyšší je fototyp, tým je koža voči slnečnému žiareniu odolnejšia. U nás sa vyskytujú najmä typy I. až IV. Až 90 % ľudí na Slovensku má fototyp kože II. a III.,“ objasňuje M. Ksseibi.
Zdravé opálenie neexistuje
Opálenie pokožky je ochranná reakcia pokožky na poškodenie spôsobené ultrafialovým slnečným žiarením alebo intenzívnymi umelými zdrojmi UV (soláriá). „Opálená pokožka je teda príznakom poškodenia slnkom a nič také ako „zdravé opálenie“ neexistuje. Ak je vystavenie slnečnému žiareniu intenzívne a dlhotrvajúce, dochádza k spáleniu sa,“ upozorňuje M. Ksseibi. Pôsobenie slnečného žiarenia má za následok aj tvorbu znamienok a pehy. Dlhodobé slnenie spôsobuje starnutie pokožky. Ak pokožka starne vplyvom UV žiarenia, dochádza k jej zhrubnutiu a rýchlejšej strate elasticity. Môžu vzniknúť „starecké škvrny“, zmeny farby pokožky, vrásky, zväčšené alebo rozšírené vlásočnice na pokožke, ale tiež rakovina kože.
Viac ženy ako muži
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patria nádory kože k najbežnejšej skupine diagnostikovaných druhov rakoviny na svete, a to najmä v populácii so svetlou pokožkou. Výskyt rakoviny kože sa v priebehu posledných desaťročí dramaticky zvýšil. Najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku zaznamenáva každoročne stovky až tisícky nových prípadov.
„Na nádorové ochorenia kože sa v roku 2023 liečilo 35 503 poistencov VšZP, v roku 2021 ich bolo 27 862,“ informuje manažérka oddelenia komunikácie a hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marianna Bublavá. Najviac poistencov sa lieči vo vekovej skupine 71 až 80 rokov. Ochorenia trápia viac ženy ako mužov. Narastajúci počet prípadov súčasne ovplyvňuje aj celkové náklady na liečbu.
K najagresívnejším typom rakoviny kože patrí malígny melanóm. Vzniká nekontrolovaným rastom pigmentových buniek. Má zlú prognózu, ak sa odhalí neskoro. „V roku 2023 sa na malígny melanóm liečilo 8 297 poistencov VšZP. Najviac prípadov tvoril malígny melanóm trupu,“ približuje M. Bublavá.
Liečba malígneho melanómu je úspešnejšia najmä pri včasnom záchyte. Aj preto VšZP dlhodobo vyvíja aktivity, prostredníctvom ktorých sa snaží upozorňovať verejnosť na dôležitosť prevencie. „Od začiatku tohto roka do konca júla VšZP po celom Slovensku zrealizovala viac ako 220 podujatí „Pre zdravie“, na ktorých naši odborníci merajú tlak, cholesterol, robia diagnostiku tela prístrojom IN BODY, ale aj vyšetrenia zraku či kože a poskytujú poradenstvo. Od začiatku roka sme na týchto podujatiach uskutočnili aj viac ako tisíc vyšetrení kože, pričom až 8 % nálezov naše lekárky vyhodnotili ako potenciálne nebezpečných,“ dodáva M. Bublavá.
Od 9. augusta do 20. septembra 2024 VšZP navyše realizuje špeciálnu iniciatívu Vlak pre zdravie. Cestujúci na trase Bratislava Hlavná stanica – Košice môžu vo vybraných dňoch navštíviť „vozeň zdravia“ a absolvovať merania i poradenstvo.
V priebehu augusta bude VšZP zároveň pokračovať vo svojich aktivitách zameraných na prevenciu rakoviny kože aj na vybraných kúpaliskách a v kúpeľoch na Slovensku. Viac informácií nájdete na webe vszp.sk.
Najnovšie správy
-
Zamestnanci VšZP podporili globálnu kampaň May Measure Month, do merania krvného tlaku sa zapojilo viac ako tisíc z nich
20.11.2024
Prevencia je kľúčom k dlhodobému zdraviu. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa jej venuje počas celého roka a o jej význame edukuje nielen verejnosť, ale aj svojich zamestnancov.
V Bratislave vzniklo unikátne Vzdelávacie tréningové centrum, partnerom je aj Všeobecná zdravotná poisťovňa
14.11.2024
Záchranná zdravotná služba Bratislava (ZZS Bratislava) prišla s unikátnym projektom. V Bratislave vyrástlo Vzdelávacie tréningové centrum, v ktorom sa budú školiť nielen zdravotníci v oblasti urgentnej medicíny, ale aj laická verejnosť.