Čo si zabaliť do cestovnej lekárničky na dovolenku?
Na každej ceste by mala byť neoddeliteľnou súčasťou batožiny aj cestovná lekárnička, ktorá poslúži ako prvá pomoc pri nečakaných zdravotných ťažkostiach. Pri jej príprave treba myslieť na to, že lieky pre dospelých nie sú vhodné pre deti, ale aj na to, že niektoré gély a masti môžu v kombinácii so slnkom vyvolať alergickú reakciu.
Pri balení lekárničky dbajte aj na typ výletu, krajinu, ktorú sa chystáte navštíviť a aktivity, ktoré plánujete absolvovať, ako aj na rozdielne potreby členov rodiny. Pri cestovaní na dovolenku s deťmi je dôležité mať na mysli, že dieťa nie je malý dospelý. Lieky by mali byť určené priamo pre nich. „Pri výbere správneho lieku a liekovej formy treba vyberať so zreteľom na vek aj hmotnosť dieťaťa. Deti sú veľmi aktívne stvorenia. Majte preto vždy po ruke dezinfekciu, ktorá neštípe a náplasti na drobné odreniny,“ radí manažérka komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.
Ďalšou častou nechcenou komplikáciou u detí sú tráviace ťažkosti. A preto je dobré mať so sebou rehydratačný roztok, probiotiká a lieky proti hnačke. Odporúčané je tiež vziať so sebou lieky na cestovateľskú nevoľnosť. Medikamenty proti bolesti a teplote pre deti do 12 rokov sú najvhodnejšie v sirupovej forme. Staršie zvládnu aj tabletkovú formu liekov. Pri najmenších netreba zabudnúť ani na lieky na alergiu - masti na štípance, prípadne sirup alebo kvapky predpísané pediatrom. Na dovolenke pri mori sa deťom aj dospelým môžu zísť ušné a očné kvapky určené na dezinfekciu.
Dospelí by si nemali zabudnúť pribaliť najmä lieky, ktoré pravidelne užívajú a lieky na lekársky predpis. Súčasťou cestovnej lekárničky by mali byť aj lieky proti bolesti hlavy, bolesti v krku, proti teplote, proti hnačke a na tráviace problémy. Dôležité sú aj prípravky na rehydratáciu pri zvracaní, lieky na alergiu, kvapky do nosa aj do očí, masť na opuchy a vyvrtnutia. Na dovolenke sa dospelým tiež môže zísť prípravok na dezinfekciu poranení, náplasti, obväzy, teplomer, repelent a prípravky určené na a po opaľovaní.
Ak cestujete na dovolenku so seniorom, uistite sa, či má zabalené všetky lieky (hlavne tie na lekársky predpis) a doplnky výživy, ktoré pravidelne musí užívať v dostatočnom množstve, teda v množstve, ktoré vydrží počas celého pobytu na dovolenke. „Súčasťou ich cestovnej výbavy bývajú aj rôzne masti a gély na pohybové problémy. Treba mať na pamäti, že tieto gély a masti môžu obsahovať látky, ktoré pri reakcii so slnečným žiarením vyvolávajú na koži silnú alergickú reakciu,“ zdôrazňuje E. Peterová.
Aj pri dôkladnej príprave sa môže stať, že na niečo zabudnete. V takom prípade stačí zájsť do miestnej lekárne a poradiť sa s tamojším lekárnikom. „Nepýtajte si však liek podľa jeho názvu (napr. Ibalgin, Paralen...), tie totiž nemusia v danej krajine poznať. Pýtajte si priamo účinnú látku. Tá je vo všetkých krajinách rovnaká a lekárnik vám poradí adekvátny variant lieku dostupný v ich krajine,“ dodáva E. Peterová.
Pri vážnejších komplikáciách vyhľadajte lekára
Pokiaľ sa na dovolenke vyskytnú závažnejšie zdravotné problémy, je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Najvýhodnejším krytím na cesty do zahraničia je v takýchto prípadoch kombinácia európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) a komerčného cestovného poistenia liečebných nákladov. EPZP už nie je potrebné nosiť do zahraničia vo fyzickej podobe, postačí jeho elektronická verzia v mobilnej aplikácii VšZP.
Poistenci, ktorí sú súčasťou VšZP rodiny viac ako rok a nemajú nedoplatky na zdravotnom poistení, sa s lekárom môžu spojiť hocikedy, keď ho potrebujú, a to prostredníctvom jedného z unikátnych benefitov v rámci programu Vernosť+. Cez benefit Dr. Nonstop+ majú možnosť poradiť sa so všeobecným lekárom alebo pediatrom o svojom zdravotnom stave, prípadne o stave svojho dieťaťa telefonicky alebo cez videohovor, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zároveň si môžu dať predpísať liek. Balík služieb je možné zakúpiť si za zvýhodnený mesačný poplatok pre jednotlivca za 9,00 € alebo pre skupinu až 4 poistencov za 16,80 €. Ešte pred zakúpením balíka služieb je možné využiť dva kontakty s lekárom zadarmo.
Najnovšie správy
-
Zamestnanci VšZP podporili globálnu kampaň May Measure Month, do merania krvného tlaku sa zapojilo viac ako tisíc z nich
20.11.2024
Prevencia je kľúčom k dlhodobému zdraviu. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa jej venuje počas celého roka a o jej význame edukuje nielen verejnosť, ale aj svojich zamestnancov.
V Bratislave vzniklo unikátne Vzdelávacie tréningové centrum, partnerom je aj Všeobecná zdravotná poisťovňa
14.11.2024
Záchranná zdravotná služba Bratislava (ZZS Bratislava) prišla s unikátnym projektom. V Bratislave vyrástlo Vzdelávacie tréningové centrum, v ktorom sa budú školiť nielen zdravotníci v oblasti urgentnej medicíny, ale aj laická verejnosť.