Chráňme si zdravie aj počas Vianoc. Ktoré ochorenia na nás číhajú najviac?
18.12.2024
Aj keď sú Vianoce najmä sviatkami pokoja, lekári majú plné ruky práce bez ohľadu na dátum v kalendári. Choroby či zdravotné komplikácie číhajú na každom kroku. Potvrdzujú to štatistiky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Na mieste je preto dávka opatrnosti a striedmosti v konzumácii vianočných dobrôt, aby boli vianočné sviatky nielen šťastné a veselé, ale aj prežité v zdraví a pohode.
Vianočné sviatky sú tu čoskoro a s nimi aj chvíle oddychu, na ktoré väčšina z nás netrpezlivo čaká. Pravdou však je, že ani voľné strávené v kruhu najbližších nám nezaručia, že ich prežijeme v zdraví. Svedčia o tom aj naše dáta. „Prvé miesto patrí jednoznačne akútnym infekciám horných dýchacích ciest, ktoré vlani potrápili viac ako 18-tisíc našich poistencov,“ vymenúva manažérka komunikácie a hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá. Ďalšia najčastejšia diagnóza, pre ktorú poistenci vyhľadali lekára, bola hypertenzia, čiže vysoký krvný tlak. Potrápil viac ako 15-tisíc poistencov. Prvú trojicu uzatvára bolesť chrbta. Odborníka kvôli nej počas minuloročných vianočných sviatkov vyhľadalo viac ako 10-tisíc poistencov VšZP.
COVID-19, laryngitída aj zubný kaz
Medzi ďalšie časté diagnózy, ktoré trápia poistencov, patrí ochorenie COVID-19. Piatu priečku obsadil akútny zápal priedušiek, za ním skončila laryngitída – akútny zápal hrtana a priedušnice. „Plné ruky práce mali aj zubní lekári. Pre bolesť zubov ich navštívilo viac ako 5-tisíc poistencov,“ upresňuje M. Bublavá. Ďalej nasledoval akútny zápal mandlí.
Žalúdok dostane zabrať
Lákadlom je aj sviatočný stôl plný domácich jedál, ktorým sa len ťažko odoláva. Mix rôznych pokrmov môže tráveniu narobiť nepríjemnosti. Vyprážaný kapor, zemiakový šalát s majonézou, sladké vianočné pečivo a kombinácia ďalších dobrôt žalúdok nepotešia. Problémy so žalúdkom v minulom roku počas vianočných sviatkov doviedli k lekárovi takmer 5-tisíc poistencov VšZP. „Vianočné prejedanie sa je nebezpečné najmä pre pacientov, ktorí trpia ochoreniami žlčníka a žlčových ciest, podžalúdkovej žľazy – pankreasu a pečene. Tráviace ťažkosti však môžu postihnúť aj zdravých ľudí v podobe diskomfortu, ťažoby, nafúknutého brucha, pálenia záhy s „kyselinou“, hnačiek, vracania a únavy,“ vymenúva revízna lekárka VšZP. Dôležité je regulovať príjem mastných a sladkých jedál, vrátane sladkých nápojov a alkoholu. Rizikom je kombinácia mastných jedál a alkoholu, dôsledkom čoho môže vzniknúť akútny zápal pankreasu či problémy so žlčníkom. „Ľudia, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak, by sa mali vyhýbať nadmernej konzumácii potravín s vysokým obsahom soli, ako sú napríklad údeniny, čipsy či slané tyčinky,“ upresňuje revízna lekárka VšZP.
Všetko s mierou
Sviatočným pokrmom sa ťažko odoláva, a tak aj v prípade stravovania je na mieste striedmosť a menšie porcie. Menej zdravé jedlo tiež možno nahradiť zdravšou verziou. Vyvážiť to môžeme zdravšou stravou, pohybom či dlhšími prechádzkami. Väčšina problémov prejde po dodržaní miernych diétnych opatrení a vďaka pohybu. Ak sa ale vyskytnú silné bolesti pod pravým rebrom, zvracanie alebo teplota, odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc. „Pred sviatkami je vhodné si v lekárni zakúpiť tráviace enzýmy, zásaditú minerálnu vodu alebo nápoj v prášku podporujúci trávenie,“ dodáva M. Bublavá.
Vhodné voľnopredajné lieky, ktoré poslúžia ako prvá pomoc pri problémoch s trávením, si poistenci VšZP môžu zadovážiť aj so zľavou. Všetky zľavy na lieky, výživové doplnky či vitamíny sú dostupné na stránke VšZP.
Najnovšie správy
-
VšZP nemusí predložiť ozdravný plán, ÚDZS zastavil konanie
11.12.2024
Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) bolo v utorok doručené rozhodnutie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorým rozhodol o zastavení konania vo veci povinnosti predložiť ozdravný plán. Podľa ÚDZS už neexistuje riziko ohrozenia riadneho výkonu verejného zdravotného poistenia.
Prešli ste do inej zdravotnej poisťovne? Nezabudnite o tom informovať svojho zamestnávateľa
05.12.2024
Zmenili ste zdravotnú poisťovňu? Nezabudnite na povinnosti, ktoré máte do ôsmich dní od účinnosti zmeny, teda do 8. januára 2025. Ak tak neurobíte, hrozí vám pokuta až 340 eur, ktorú môže uložiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.